EST РУС ENG DE NO
Puidumüük

Milline puit on kütteks parim?

* Ükskõik, mis liiki puiduga tegu, peab küttepuu olema kuiv, selle niiskusesisaldus ei tohi olla üle 20%
* Kõige kõrgema kütteväärtusega on tamm ja saar, neid on mõistlik segada teiste puuliikidega.
* Parimad küttepuud on hall ja must lepp ning kask. Need on kõrge kütteväärtusega ning lepa tugev külg on see, et see ei aja tahma.
* Kõige puhtamalt põleb haab, kuid tema kütteväärtus on musta lepa omast ligi 2 korda madalam.
* Toored halud peavad olema seisnud vähemalt ühe suve katuse all, vihma ja lume eest kaitstult.
* Kask nõuab enam kui aastast kuivamisaega, lepp kuivab kõige kiiremini, okaspuu lepast natuke aeglasemalt, haab kuivab korralikult kuivaks kahe suvega.
* Ühe suvega võib saada suhteliselt kuivad küttepuud, kui need on halgudeks lõhutud ja riita laotud varakevadel ning kuivamiskoht on tuuline ja kuiv.
* Kasutamiskõlblik puuhalg tundub kaalult kerge ja on veid tuhmunud. Punakas lepahalg tähendab, et puu on alles toores ja seda ei saa põletada.
* Niisket puud ei või ladustada tihedalt puukuuri ega keldrisse, sest see läheb hallitama.
* Küttepuud peab tooma külmast tuppa 1-2 ööpäeva enne kütmist, et puud jõuaksid soojeneda ja loovutada ülemäärast pindmist niiskust. Sellise puu süttimine on kiire ning põlemine algusest saadik puhas ja tõhus.
* Puuhalud võiks olla terve koldew pikkused. Jämedamad halud võiks ühtlase põlemise saavutamiseks laduda koldes keskele, kuid mitte kõige alla. Kolde külgseinte juures on põlemistingimused kehvemad kui keskel ja sinna laduge peenemad halud.